wtorek, 14 sierpnia 2012

Jak wymieniać struny?

Aby zapewnić sobie rzetelny, stabilny i "nie opadający" strój, sprawdź zamocowanie strun na obu ich końcach.

Na maszynkach

 
Tak jak widać powyżej, na kluczu mocujemy struny stalowe  (metalowe), pamiętajcie by uciąć później pozostały, sterczący, odcinek struny bo ostry drut może kogoś zranić !!!
Zakładając struny nylonowe do gitary klasycznej (lub rzadziej stalowe w akustycznej) na tego typu maszynki jak widać na obrazku powyżej stosujemy uchwyt samozaciskowy (pętlę). Najpewniejszą metodą mocowania jest zawinięcie wolnego końca struny z powrotem dookoła i przewleczenie go pod struną; gdy będzie naciągana, zaciśnie się niezawodnie. Jest to bardzo ważne, szczególnie przy strunach bez owijki (stalowe i nylonowe struny wiolinowe).


Na mostku

tak mocujemy struny stalowe.

W gitarach akustycznych, do których zakładamy struny stalowe, należy upewnić się że końcówka struny (D'Addario stosuje kolorową tulejkę, tzw. ball end) jest pewnie umieszczona pod mostkiem (robimy to, wciskając kołeczek i jednocześnie wyciągając strunę)

tak mocujemy struny nylonowe.

Na mostku musimy wykonać samozaciskową pętlę, by zapobiec wysuwaniu się struny. Najczęściej stosuje się podwójną pętlę dla strun wiolinowych. Struny basowe (z owijką) zapętlamy tylko raz. To wystarcza, by struna po naciągnięciu miała pewne i trwałe zaczepienie.

kontrola całości-dociąganie strun Użyj kciuka i opuszków pozostałych palców do delikatnego "podciągnięcia" każdej struny na całej jej długości. Nastrój strunę do odpowiedniej wysokości i ponów procedurę podciągania - zrób tak dwa lub trzy razy na każdej strunie. Pomoże to szybko ustabilizować strój. Podciąganie należy wykonywać łagodnie, z wyczuciem, tak by nie zerwać struny.         

Uwaga: struny nylonowe potrzebują więcej czasu, zanim "osiądą" i ustalą swój strój.

 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz