środa, 6 listopada 2013

Nawilżacze do instrumentów - dlaczego to takie ważne?

Szczególnie w okresie gdy zaczynają grzać kaloryfery w domach instrumenty drewniane narażone są na przesuszenie. Głównie dotyczy to instrumentów z pudłem rezonansowym ale nie tylko. Czy spotkaliście się z sytuacją, że nagle akcja strun uległa zmianie a w ekstremalnych przypadkach brzegi progów w gitarze wystają poza podstrunnicę, kaleczą wasze palce? To znak, że wilgotność drewna spadła poniżej krytycznego poziomu. Może prowadzić to do poważnych zmian w konstrukcji, naprężeń a niekiedy do nieodwracalnych uszkodzeń waszego cennego instrumentu!
Pierwszy krok by temu zaradzić a lepiej zapobiegać to zapewnienie "bezpiecznego schronienia" czyli zakup futerału lub solidnego pokrowca. Unikajcie przechowywania instrumentów na szafie!
Drugim krokiem jest monitorowanie stanu wilgotności w futerale. Łatwiej jest "regulować" wilgotność w futerale niż w całym pomieszczeniu - polecamy zakup dokładnego higrometru cyfrowego - analogowe często nie są tak precyzyjne we wskazaniach a warto wiedzieć, że zakres odpowiedniej wilgotności dla instrumentów drewnianych strunowych jest dość wąski i powinien się mieścić w przedziale 45-55%. Poniżej tej wartości drewno będzie za suche, ma to też niebagatelny wpływ na brzmienie instrumentu.
Trzeci krok to zakup urządzenia, które pomoże podnieść stan wilgotności. Na rynku jest wiele tego typu rozwiązań - my skupimy się na nawilżaczach firmy Planet Waves.
PW-HPK-01 HUMIDIPACK
Humidipack (karta produktu) o system o dwutorowym działaniu, który automatycznie utrzymuje optymalny stan 45-50 % wilgotności. . W przeciwieństwie do systemów wymagających wielokrotnego napełniania wodą , system Humidipak bez jakiejkolwiek ingerencji użytkownika sam zapewnia prawdziwą " dwukierunkową " kontrolę wilgotności , emitując lub usuwając wilgoć z powietrza kiedy jest to konieczne. Zestaw Humidipak zawiera  3 wkłady oraz miękkie etui z siatki , które nie uszkodzi wykończenia instrumentu . Humidipak wystarcza od 2 do 6 miesięcy i powinien być zawsze przechowywany w zamkniętym futerale. System ten jest polecany m.in. przez producenta gitar Taylor.


 Wkłady zamienne do systemu Humidipack. 

GH - Acoustic Guitar Humidifier

 Nawilżanie gitary jest istotnym krokiem w utrzymaniu instrumentu.Planet Waves GH Acoustic Guitar Humidifier ułatwia prawidłowe i bezpiecznie nawilżanie gitary. Nawilżacz wisi bezpiecznie w otworze rezonansowym między strunami - nigdy nie dotyka samego instrumentu. Wystarczy przed instalacją zwilżyć gąbkę, delikatnie zawiesić humidifer i zamknąć futerał. Nawilżacz uwalnia wilgoć powoli i równomiernie utrzymując gitarę w odpowiednim stanie. Gdy gąbka staje się całkowicie sucha trzeba ją zwilżyć ponownie i włożyć z powrotem do otworu pudła rezonansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz